Przejdź do treści
Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

O projekcie

VI Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych to nie tylko rywalizacja między twórcami. W ramach projektu przeprowadzono szereg działań okołokonkursowych.

Odbył się m.in. koncerty z cyklu „Z Nizin i Gór. W dialogu regionów”. Pierwszy był spotkaniem muzykantów z Podhala (Kapela Majerczyków) i Wielkopolski (Kapela Dudziarzy Wielkopolskich), w drugim wystąpiły kapele z regionu radomskiego (Kapela Rodziny Tarnowskich z Domaniowa) oraz Beskidów (Kapela Wałasi z Istebnej).

Przeprowadzono warsztaty śpiewu podhalańskiego, warsztaty gry na instrumentach pasterskich oraz warsztaty budowy i zdobienia gwizdków.

Nagrodzone instrumenty zostały zaprezentowane na wystawie Stąd się nauczyłem… Instrumenty muzyczne z warsztatów ludowych mistrzów.

Wystawie towarzyszył katalog ukazujący sylwetki uczestników konkursu oraz instrumenty zgłoszone do konkursu.

Podsumowaniem, trwających od kwietnia do grudnia 2022 roku działań składających się VI Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych, była uroczysta gala wręczenia nagród.

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.