Przejdź do treści
Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

Organizator

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych jest Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zostało powołane w 1968 roku, najprawdopodobniej jako pierwsza na świecie instytucja poświęcona ludowemu instrumentarium muzycznemu. Od 1975 roku muzeum udostępnia zwiedzającym swoje zbiory w zabytkowych komnatach szydłowieckiego zamku.

Najcenniejsze artefakty największej w kraju kolekcji ludowych instrumentów muzycznych prezentowane są na dwóch wystawach stałych:

Od 2019 roku instytucja działa także w Centrum Naukowo-Administracyjnym przy ul. Kąpielowej 8 w Szydłowcu. To miejsce, w którym poza zamkowymi komnatami odbywają się warsztaty, zajęcia edukacyjne, koncerty, spotkania i wykłady o tematyce związanej z instrumentami muzycznymi, historią i sztuką. W nowoczesnym budynku, wpisującym się swoją architekturą w zabytkowy układ urbanistyczny miasta, prowadzona jest także działalność wystawiennicza, badawcza, wydawnicza i administracyjna.

Od 2022 roku muzeum, poprzez wystawę Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli przybliża historię szydłowieckiej rezydencji z czasów jej świetności.