Koncert Trebunie-Tutki „Górom”
12 czerwca 2026 roku na dziedzińcu Zamku w Szydłowcu odbył się koncert Trebunie-Tutki „Górom” zorganizowany przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Było to pierwsze z cyklu wydarzeń realizowanych przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu w ramach VII Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Muzeum sięgnęło po muzykę, która wyrosła z tradycji jednego z najbardziej charakterystycznych regionów etnograficznych Polski – czyli Podhala.
Zespół Trebunie-Tutki w programie pt. „Górom” zaprezentował tradycyjne kompozycje we własnych aranżacjach ukazując bogactwo góralskiej muzyki – od nostalgicznych nut sięgających po XIX-wieczne sabałowe bajania po krzesanego ilustrowanego pokazem góralskich tańców w wykonaniu członków zespołu, który porwał do tańca szydłowiecką publiczność.
Urozmaicony muzycznie i tekstowo program był poświęcony górom, jako punktowi odniesienia i ukazania spektrum działań ludzi z nimi związanych – pochodzeniem, miejscem życia, pasją.
Zabrzmiały skrzypce, basy, dudy podhalańskie, piszczałki, trombity, dzwonki, którym towarzyszyły cymbały węgierskie, altówka i kontrabas.
Więcej zdjęć w galerii
Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu „VII Ogólnopolski Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych”
- dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

- dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
