Przejdź do treści

Koncert Trebunie-Tutki „Górom”

12 czerwca 2026 roku na dziedzińcu Zamku w Szydłowcu odbył się koncert Trebunie-Tutki „Górom” zorganizowany przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Było to pierwsze z cyklu wydarzeń realizowanych przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu w ramach VII Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Na pierwszym planie dwoje ludzi w strojach góralskich. Mężczyzna po lewej stronie śpiewa do mikrofonu. Ma podniesione, rozłożone na boki ręce. W lewej dłoni trzyma skrzypce. Kobieta o prawej stronie też śpiewa do mikrofonu. Gra na basach, które trzyma podobnie do gitary. W tle mężczyzna siedzi za drewnianym instrumentem - cymbałami. Od góry pada żółte światło. Reszta sceny w ciemnych kolorach.
Koncert Trebunie-Tutki „Górom”

Muzeum sięgnęło po muzykę, która wyrosła z tradycji jednego z najbardziej charakterystycznych regionów etnograficznych Polski – czyli Podhala.

Zespół Trebunie-Tutki w programie pt. „Górom” zaprezentował tradycyjne kompozycje we własnych aranżacjach ukazując bogactwo góralskiej muzyki –  od nostalgicznych nut sięgających po XIX-wieczne sabałowe bajania po krzesanego ilustrowanego pokazem góralskich tańców w wykonaniu członków zespołu, który porwał do tańca szydłowiecką publiczność.

Urozmaicony muzycznie i tekstowo program był poświęcony górom, jako punktowi odniesienia i ukazania spektrum działań ludzi z nimi związanych – pochodzeniem, miejscem życia, pasją.

Zabrzmiały skrzypce, basy, dudy podhalańskie, piszczałki, trombity, dzwonki, którym towarzyszyły cymbały węgierskie, altówka i kontrabas.

Więcej zdjęć w galerii


Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu  VII Ogólnopolski Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

  • dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
  • dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego