Przejdź do treści

Puk Jan

Górki k. Trześni
Mężczyzna w kapeluszu i niebieskiej koszuli trzyma w ręku dużą książkę. W tle widoczny warsztat z półkami i drewnianymi rzeźbami.

Świecie Ty mój kochany… Moim celem jest obudzenie w młodych ludziach potrzeby poznania przeszłości i nowego spojrzenia na teraźniejszość.

Twórca ludowy, miłośnik kultury Lasowiaków. Urodził się w 1940 roku w Woli Rusinowskiej. Od ponad 30 lat oddaje się pracy twórczej. Wyrabia z drewna osikowego i lipowego rzeźby, zabawki i narzędzia muzyczne. Pisze wiersze. Kolekcjonuje pamiątki związane z historią regionu, przekazuje wiedzę i szacunek do tradycji. Brał udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą.

Spośród kilkudziesięciu dyplomów i wyróżnień najwyżej ceni: Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta Rzeczpospolitej Polski oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej dla Zasłużonego Działacza Kultury za propagowanie sztuki ludowej wśród dzieci i młodzieży.

Współpracuje z placówkami kulturalnymi głównie Ziemi Sandomierskiej i Świętokrzyskiej, m.in. z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Występuje w audycjach radiowych i programach telewizyjnych.

V OKBLIM

Zgłoszone instrumenty
zestaw drewnianych narzędzi muzycznych: terkotka, kołatka jedno-, dwu- i trójmłoteczkowa, grzechotka z kamykami, grzechotka beczułka, grzechotka bębenek, grzechotka w kształcie łyżek, gwizdek kogut, gwizdek fajka i gwizdek z podstawką

Nagroda
wyróżnienie za zestaw idiofonów

 

Inni budowniczowie instrumentów