Przejdź do treści
Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

Bednarz Katarzyna

Kobylanka

Artystka lutnik. Urodziła się w 1989 roku w Gorlicach. Absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na kierunku lutnictwa artystycznego. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Lutników. Jako jedyna kobieta w Polsce wykonuje własnoręcznie liry korbowe. Jej nauczyciele i mistrzowie to: Stanisław Marduła, Antoni i Marcin Krupowie, Stanisław Nogaj. Czerpie także inspiracje z lutniczej twórczości Antoniego Hybla.

Od 2021 roku skupia się na modelach lir korbowych występujących na obrazach, rycinach oraz grafikach dawnych mistrzów. W swoim projekcie podejmuje się wykonania rekonstrukcji fotograficznej wybranych portretów. Pomaga jej w tym Jolanta Solska z Teatru Witkacego w Zakopanem, od której wypożyczane są kostiumy oraz fotografka Beata Biegun. W ten sposób odtwarza za pomocą fotografii obrazy z wykorzystaniem wykonanych w swojej pracowni instrumentów.

Katarzyna Bednarz prowadzi wykłady, prezentacje i prelekcje związane z historią lutnictwa, jak również zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży z tworzenia prostych instrumentów z recyklingu. Naukę gry muzyki tradycyjnej podjęła się pod okiem Jana Malisza, w Kapeli Siwego, utworzonej przy Gorlickim Centrum Kultury.

Jest czynnym muzykiem w nowo powstałym zespole Chlopki, w którego skład wchodzą także Joanna Zemanek i Magdalena Mayer.

VI OKBLIM

Zgłoszony instrument
altówkowa lira korbowa

Nagroda
wyróżnienie pierwszego stopnia w kategorii Ludowe instrumenty muzyczne

Inni budowniczowie instrumentów