Przejdź do treści
Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

Kicmanowie Anna i Rajmund

Leokadia k. Garwolina (pow. garwoliński)

Anna i Rajmund Kicmanowie ceramiką zajmują się od ponad trzydziestu lat. Anna urodziła się w Garwolinie, Rajmund w Otwocku. Oboje mieszkają w Leokadii. Anna z wykształcenia jest optykiem i doradcą rodzinnym, a Rajmund operatorem reaktora Maria (jedynego polskiego doświadczalno-produkcyjnego reaktora jądrowego, czynnego od 1974 r.). Wypracowali własny warsztat i metody pracy w glinie. Ich twórczość nawiązuje do dawnych tradycji ludowego garncarstwa. Oprócz naczyń i wyrobów gospodarczych tworzą rzeźby – wizerunki świętych, kapliczki, kropielniczki, szopki, anioły czy kolędników. Wytwarzają też gwizdki gliniane w formie zabawek dla dzieci, przedstawiające niektóre gatunki zwierząt i ptaków, np.: kota, psa, zająca, żabę, kreta, dudka, zimorodka, kurkę, koguta, sowę, indora. Z grających form wykonują także flety, okaryny i gwizdki w postaci np. szewca, olejkarza, garncarza, a także lajkonika, Twardowskiego na kogucie, Stańczyka. Należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Prowadzą warsztaty tworzenia z gliny, uczestniczą w jarmarkach i spotkaniach twórców, m.in.: w Targowisku Instrumentów w Warszawie, Jarmarku Instrumentów w Kazimierzu Dolnym. Ich wyroby cieszą się powodzeniem wśród kolekcjonerów.

IV OKBLIM

Zgłoszone instrumenty
okaryna ptak, gwizdki ceramiczne (Lajkonik, Twardowski na kogucie, indor, kura, kogut, dudek, krowa, baran, ptak, bocian, jelonek, żaba, zimorodek, chłopek „druciarz”, koń, pies, borsuk, kruk, zając, jeż, ślimak, „miała baba koguta”)

Nagroda
wyróżnienie za zestaw instrumentów glinianych

V OKBLIM

Zgłoszone instrumenty
gwizdki ceramiczne zoomorficzne: konik, ptak, kogut i kurki, gwizdki-rzeźby w formie grających muzykantów (na ligawce, lirze korbowej, harmonii pedałowej) oraz 2 gliniane flety

Nagroda

wyróżnienie za zestaw gwizdków i fletów ceramicznych

VI OKBLIM

Zgłoszone instrumenty
gwizdawki ceramiczne zoomorficzne: dudek, kogutek i dwa ptaki oraz okaryna czterootworowa

Nagroda

I nagroda w kategorii Ludowe narzędzia muzyczne za cały zestaw

Inni budowniczowie instrumentów