Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

Historia OKBLIM

Historia Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych (OKBLIM) sięga roku 1985. Wówczas z okazji 170. rocznicy urodzin Oskara Kolberga Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przeprowadziło pierwszą edycję wydarzenia.

Z biegiem lat konkurs stał się sztandarowym działaniem szydłowieckiego muzeum, poprzez które placówka realizuje swoje cele statutowe i misję.

Ostatnie edycje konkursu to rozbudowane, trwające kilka miesięcy projekty z cyklami koncertów, warsztatami oraz uroczystą galą wręczenia nagród, połączoną z otwarciem wystawy pokonkursowej, której towarzyszy katalog prezentujący twórców i nagrodzone instrumenty.

Konkursy realizowane są ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

• I Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych (1985)
  • II Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych (1989)
  • III Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych (1995)
  • IV Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych (2005)