Przejdź do treści
Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

Działania okołokonkursowe

Koncerty

Koncerty z cyklu „Z nizin i gór. W dialogu regionów”

W ramach VI Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów muzeum przygotowało koncerty z cyklu „Z nizin i gór. W dialogu regionów”.

Pierwszy koncert, pod nazwą „Z nizin i gór. W dialogu regionów. Radomskie & Podhale”, odbył się w Sali kominkowej szydłowieckiego zamku 10 czerwca 2022 r. Wystąpiły Kapela Majerczyków w składzie: Piotr Majerczyk, Dorota Majerczyk, Andrzej Budz, Robert Czech, Paweł Trebunia-Tutka oraz Kapela Dudziarzy Wielkopolskich Romualda Jędraszaka. Finałem koncertu był muzyczny dialog – wspólne muzykowanie obydwu kapel.

Na koncercie „Z nizin i gór. W dialogu regionów. Radomskie & Beskidy” (21 października 2022 r.) wystąpiła Kapela Rodziny Tarnowskich z Domaniowa (w składzie Adam Tarnowski, Jan Tarnowski, Krzysztof Lisek) – reprezentująca region radomski oraz Kapela Wałasi z Beskidów (na zabytkowych gajdach, mistrzowsko wykonanym instrumencie z początku XIX w., grał Zbigniew Wałach, na skrzypcach Zbigniew Michałek „Baja”).

Koncert laureatów

W czasie uroczystej gali wręczenia nagród odbył się koncert laureatów. W koncercie laureatów wystąpili:

  • Fryderyk Jankowski – dudy wielkopolskie (najmłodszy z uczestników konkursu)
  • Zdzisław Marczuk – skrzypce
  • Czesław Adamczyk – harmonia pedałowa
  • Krzysztof Siuty „Sęk” i Piotr Majerczyk „Tyrlity” – piszczałka bezotworowa, piszczałka trójotworowa, dudy podhalańskie, śpiew
  • Piotr Puszyński – okaryny, gajdy beskidzkie z towarzyszeniem skrzypka
  • Kapela Jana Wochniaka – skrzypce, harmonia, baraban
  • Kapela Marka Kruczka i Jerzego Panka (cymbały, skrzypce, śpiew) z gościnnym udziałem Piotra Majerczyka (basy)

Wystawa

Wystawa „Stąd się nauczyłem… Instrumenty muzyczne z warsztatów ludowych mistrzów” jest prezentacją instrumentów nagrodzonych w VI Ogólnopolskim Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych, który w 2022 r. realizowało Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Wyeksponowane w przestrzeniach szydłowieckiego zamku instrumenty i narzędzia muzyczne cechuje zgodność z tradycją pod względem konstrukcji, metod budowy i użytych materiałów, a także prawidłowość działania i wysoki stopień trudności wykonania.

Na wystawie można zobaczyć instrumenty należące do wszystkich grup (aerofonów, chordofonów, idiofonów, membranofonów). To zróżnicowane instrumentarium przedstawiono przenosząc oglądających w sześć regionów etnograficznych Polski – na Mazowsze, do Wielkopolski, na Podlasie, Polesie, do Małopolski i na Śląsk.

Na ekspozycji znajduje się 50 instrumentów: skrzypce, mazanki, fidel płocka, lira korbowa, basetla, cymbały, bębenek obręczowy oraz dżaz z werblem, harmonia ręczna oraz harmonia pedałowa, trombity, ligawa i rogi pasterskie, dwojnica, piszczałki zarówno otworowe, jak i bezotworowe, a także dudy wielkopolskie, podhalańskie, żywieckie, gajdy śląskie i beskidzkie oraz ludowe narzędzia muzyczne: gwizdawki, okaryny i kołatki.

Ekspozycję wzbogacają materiały multimedialne. W panelach dotykowych znajdują się informacje biograficzne o twórcach, którzy wzięli udział w konkursie, dokumentacja fotograficzna, a także ogólne informacje o rozbudowanym projekcie jakim był VI Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych wraz z dokumentacją działań, które mu towarzyszyły (warsztatów, koncertów).

Organizacja VI Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wydawnictwo

W ramach projektu VI Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych opracowane zostało wydawnictwo. Publikacja prezentuje biogramy twórców, którzy zgłosili swoje prace do szóstej edycji konkursu oraz zdjęcia wykonanych przez nich instrumentów oraz narzędzi muzycznych.

Uzupełnieniem wydawnictwa jest bogaty materiał fotograficzny dokumentujący działania towarzyszące konkursowi – koncerty z cyklu „Z nizin i gór. W dialogu regionów”, warsztaty, obrady jury.

VI Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych. Katalog twórców.