Przejdź do treści

Staśkiewicz Andrzej

Kadzidło (pow. ostrołęcki)

Rzeźbiarz, budowniczy drewnianych instrumentów ludowych i muzyk. Urodził się w Kadzidle na Kurpiach. Od 2000 r. zajmuje się rzeźbą w drewnie oraz budową ludowych instrumentów muzycznych. Grywa w kapeli kurpiowskiej, prowadzi warsztaty dla młodzieży oraz występuje na scenach, prezentując wykonane własnoręcznie instrumenty. Jest ściśle związany ze środowiskiem muzyki tradycyjnej. Pochodzi z rodziny od pokoleń zamieszkującej Kurpie, a jego przodkowie trudnili się stolarką. On sam od dziecka przyglądał się pracy ojca, który był cieślą. Umiejętności rzeźbiarskie rozwijał w szkołach, jednak dopiero od około piętnastu lat oddaje się swojej pasji. Pierwsze ludowe skrzypce – dłubanki – zbudował w 2004 r. Z czasem kolekcja powiększyła się o rekonstrukcje historycznych instrumentów, takich jak: rebek, fidel płocka, surdynka (skrzypce kieszonkowe), suka biłgorajska, moraharpa (skrzypce klawiszowe). Bierze udział w warsztatach lirniczych w Koźlikach na Podlasiu, był na Taborze Lirniczym w Narolu oraz w Haczowie na Podkarpackim Spotkaniu Lirników z okazji Roku Oskara Kolberga. Jako ludowy muzykant samouk grywa na zbudowanych przez siebie instrumentach. Rekonstruuje zapomniane instrumenty pasterskie, jak np.: ligawy, fujarki, trąby zwijane z kory wierzby, gwizdki, różne narzędzia dźwiękowe, takie jak kołatki, grzechotki i inne. Wśród najbardziej potrzebnych znajduje się basetla kurpiowska – maryna. Kiedyś bardzo popularna na wiejskich weselach, a wyparta przez harmonię pedałową, królującą obecnie w muzyce kurpiowskiej. Taką basetlę udało mu się zrekonstruować w 2011 r. podczas I edycji warsztatów tradycji Kurpiogranie. Jest stałym uczestnikiem Targowiska Instrumentów w Warszawie i Jarmarku Instrumentów w Kazimierzu Dolnym.

IV OKBLIM

Zgłoszone instrumenty
skrzypce ze smyczkiem, skrzypce miniaturowe ze smyczkiem i futerałem (surdynka), ligawa, gwizdek drewniany ptaszek, gwizdek drewniany, gwizdek ze sznurkiem, fujarka

Nagroda
wyróżnienie za ligawę, gwizdki, fujarkę

V OKBLIM

Zgłoszone instrumenty
ludowe skrzypce ze smyczkiem

VI OKBLIM

Zgłoszone instrumenty
Basetla, surdynka – skrzypce kieszonkowe, skrzypce trzystrunowe, bębenek obręczowy z brząkadłami, terkotkę oraz kołatki „żeberka” i „łyżki”.

Nagrody

  • II nagroda w kategorii Ludowe instrumenty muzyczne za basetlę ze smyczkiem
  • wyróżnienie w kategorii Ludowe narzędzia muzyczne za kołatki „żeberka” i „łyżki”

Inni budowniczowie instrumentów