Przejdź do treści
Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

Wałach Zbigniew

Istebna

Muzykant i budowniczy ludowych instrumentów z regionu Beskidu Śląskiego. Urodził się w 1961 r. w Istebnej. Od 30 lat zajmuje się muzyką tradycyjną oraz edukacją muzyczną dzieci i młodzieży w regionie. Jego dziadek Jan Wałach był artystą-malarzem, portretował gajdoszów i przyjaźnił się z mistrzami Janem Kawulokiem i Jerzym Proboszem.

Organizuje wydarzenia kulturalne w swoim rejonie, np. „Zaduszki Istebniańskie” czy cykl „Spotkania Gajdoszy i Dudziarzy”.

Buduje piszczałki bezotworowe „postne”, piszczałki 6-otworowe, skrzypce, gęśle, trombity, rogi pasterskie. Najważniejszym dla niego instrumentem są gajdy. Ich budowy uczył się od Czesława Węglarza, a kopiował instrumenty autorstwa Jana Kawuloka. Pozostaje przy formach tradycyjnych, indywidualne rysy wprowadzając jedynie w zdobnictwie.

Założył kapelę Wałasi, z którą od lat występuje na festiwalach w stałym składzie instrumentalnym (w 2004 r. uhonorowano ją Nagrodą im. Oskara Kolberga). Otrzymał liczne nagrody, takie jak: „Srebrna Cieszynianka” i „Złote żywieckie serce”.

Jego kolekcja instrumentów jest opisana w albumie „Gajdosze” autorstwa Macieja i Katarzyny Szymonowiczów, wydanym w 2014 r. przez fundację Klamra. W roku 2014 brał udział w programie Instytutu Muzyki i Tańca – Szkoła Mistrzów Budowy Instrumentów Ludowych. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inni budowniczowie instrumentów