Przejdź do treści
Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

Sikora Piotr

Kuźnica
Mężczyzna w czapce z daszkiem, swetrze i jasnych spodniach stoi na podwórku. W prawej ręce trzyma duży instrument muzyczny-basy.

Urodził się w 1934 roku. Jest samoukiem. W wieku trzynastu lat nauczył się grać na skrzypcach i bębenku. Pierwsze skrzypce-zabawkę wystrugał mając kilkanaście lat. Instrumenty buduje z zamiłowania, są to barabany i bębenki jednomembranowe. Na konkurs zbudował po raz pierwszy skrzypce. Zajmuje się naprawą instrumentów. Grywa w kapeli J. Bursy.

Znany skrzypek i bębnista oraz twórca instrumentów o dużym dorobku. Urodził się w 1934 roku w Janowie k. Przysuchy. Grywał z muzykantami z okolic Przysuchy i Wieniawy, m.in. z Jackiem Bursą (harmonia), Janem Kmitą (skrzypce). Obecnie najczęściej grywa ze Stanisławem Lewandowskim (skrzypce) i swoimi uczniami. Naukę gry rozpoczął jako dziecko – od bębenka obręczowego. Gry na skrzypcach uczył się słuchając starszych skrzypków (m.in. Lucjana Kwietnia, Józefa Lewandowskiego), ale nigdy nie miał nauczyciela. Pierwsze skrzypce zrobił sam będąc chłopcem – korpus wykonał z deski, a struny z drutu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 12 lat. Drugie skrzypce kupiła mu matka od muzykanta Mariana Balceraka z Janowa. W młodości grywał na weselach i wiejskich zabawach. Jako budowniczy instrumentów do dziś wykonał: 5 skrzypiec, 10 basów ze smyczkami, ponad 50 bębenków obręczowych, 3 barabanki, 1 mandolinę oraz 3 futerały do skrzypiec. Tworzy modele w oparciu o własne doświadczenia i znajomość budowy skrzypiec. Do budowy basów używa przeważnie drewna bukowego na spód, boczki i szyję z główką oraz sosnowego lub świerkowego do płyty wierzchniej. W ogólnopolskim środowisku muzyki tradycyjnej znany jest jako twórca bębenków obręczowych i basów. W roku 2012 Piotr Sikora był mistrzem Michała Maziarza, z którym wykonał basy w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła Mistrzów Budowy Instrumentów Ludowych”.

IV OKBLIM

Zgłoszone instrumenty
baraban z dwiema pałkami, bębenek jednomembranowy z pałką (4 szt.), skrzypce klejone ze smyczkiem

Nagroda
III nagroda za zestaw bębnów

V OKBLIM

Zgłoszone instrumenty
skrzypce z futerałem, basy oraz bębenek obręczowy

Nagroda
wyróżnienie za bębenek obręczowy

 

Inni budowniczowie instrumentów