Przejdź do treści
Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

Zawadzki Paweł

Stęszew (pow. poznański)

Doktorant na Politechnice Poznańskiej, tancerz ludowy oraz skrzypek grający na skrzypcach przewiązanych/podwiązanych.

Urodził się w Poznaniu. Od 2005 r. propaguje tradycje muzyczne regionu przez grę na skrzypcach, skrzypcach przewiązanych oraz mazankach. Uczeń mistrza muzyki dudziarskiej Romualda Jędraszaka. Podkreśla, że „Gra w kapeli dudziarskiej jest czymś nietypowym. Może się wydawać, że to archaiczna muzyka, ale staramy się ją upowszechniać też w innych formach i adaptować z innymi instrumentami ” . Wraz z Piotrem Góreckim (dudziarzem) wspólnie rozwijają swoje pasje i zamiłowanie do folkloru. Obaj kochają muzykę ludową, a zdobyte umiejętności i wiedzę próbują skutecznie przekazać młodym pokoleniom. Wspólnie grali w Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej „Koźlary” ze Stęszewa, następnie stworzyli „Kuźnię Tradycji” przy Zespole Folklorystycznym „Wielkopolanie” w Poznaniu, gdzie kontynuują tradycję gry na instrumentach ludowych z regionu Wielkopolski. Paweł Zawadzki koncertował i tańczył jako artysta ludowy na festiwalach na całym świecie, m.in. w Korei Południowej, Tajlandii czy Meksyku. Jest jednym z trzech twórców projektu „Mistrz Tradycji – kaliskie brzmienie bębnów i basów” ZF „Wielkopolanie”.

Współtworzył publikacje książkowe oraz muzyczne poświęcone folklorowi, wydane przez lokalne ośrodki kultury. W ramach programu stypendialnego odbędzie studia podyplomowe z zakresu etnologii na UMK w Toruniu, podczas których zdobędzie wiedzę i umiejętności związane z technikami oraz metodologią pracy stosowaną w badaniach etnologicznych.

Do jego najistotniejszych osiągnięć należy zaliczyć zajęcie I miejsce w kategorii kapel na Ogólnopolskim Konkursie Tańca Ludowego „5 minut dla oberka” (2021 r.), zajęcie III miejsca w kategorii kapel ludowych podczas 56. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2022 r.)

VI OKBLIM

Zgłoszony instrument
mazanki

Inni budowniczowie instrumentów